Bize Ulaşın

Yabani Zeytinliklerin İmar ve İhyası

Anasayfa / Makale & Blog /Yabani Zeytinliklerin İmar ve İhyası

Mersin Yabani Zeytinliklerin İmar ve İhyası
Yabani Zeytinliklerin İmar ve İhyası

İmar-İhya Nedir

 

Kural olarak, Devlete ait yerler olağanüstü zamanaşımı veya başka bir yoldan kazanılamaz tapu siciline tescil edilemez. Devletin mülkiyetindeki taşınmazın imar-ihya yolu ile kazanılması Kadastro Kanununun 17.maddesinde düzenlenmiştir. Bu yazımızda Mersin Gayrimenkul Avukatı, Mersin Tapu Avukatı olarak ayrıntısına girmeden Yabani Zeytinliklerin İmar ve İhyası konusunu açıklayacağız.

 

Yabani Zeytinliklerin İmar - İhyası

 

Yabani zeytinlikler kural olarak Devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Yabani zeytinlikler orman arazisi içerisinde de olabilir orman arazisi dışında kalan devlet arazisi içerisinde de olabilir. Orman alanı içerisindeki yabani zeytinliklerin ihyası ile orman alanı dışarısında bulunan yabani zeytinliklerin ihyası koşulları birbirinden farklıdır.

Yabani zeytinlikler aşılanarak, para ve emek harcanarak mahsuldar zeytinlik haline getirilebilir. Yabani zeytinlikler bu yolla imar-ihya edilmiş sayılır. Yabani zeytinliklerin imar ihya edilerek mahsuldar hale getirilmesi yeterlidir, zemininin düzeltilmesi ve taşlarından ayıklanması gerekmez. Yabani zeytinlik imar ihya edildikten itibaren tespit tarihine kadar 20 yıllık sürenin geçmiş olması gerekir, aksi halde mülkiyet kazanılamaz.

Devlet ormanı içerisinde bulunan yabani zeytinliklerin imar ihyası Kadastro Kanununa göre değil, Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerin Aşılattırılması Hakkında Kanun hükümleri uygulanır. Yani, yabani zeytinliğin aşılanarak imar ihya yolu ile kazanılabilmesi için devletin orman arazisi içerisinde olmaması gerekmektedir.

 

Kadastro Kanuna Göre Yabani Zeytinliklerin Islahı

 

Devlete ait arazilerde bulunan yabani zeytinliklerin imar-ıslahı Kadastro Kanununa göre yapılır. Kadastro kanununun 17.maddesinde belirtilen koşullar eksiksiz yerine getirilerek imar-ihya yapılabilecektir.

 

Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerin Aşılattırılması Hakkında Kanuna Göre Yabani Zeytinliklerin Islahı

 

Devlet ormanı arazisi içerisinde bulunan yabani zeytinlikler Kadastro kanununa göre imar ve ıslah edilemezler.

Yabani Zeytinliklerin İmar-İhyası konusunda daha detaylı bilgi almak için Mersin Hukuk Büromuz ile iletişime geçebilirsiniz. Mersin Gayrimenkul Avukatı, Mersin Tapu Avukatı olarak müvekkillerimize en iyi şekilde avukatlık hizmeti vermekteyiz.

YILDIZ & DÜZEN Hukuk Bürosu Türkiye’nin ve Akdeniz Bölgesi’nin en büyük limanlarından birine ev sahipliği yapan ve bölgedeki temel ticaret merkezlerinden biri olan Mersin’de kurulmuş bir hukuk bürosudur.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Online Ödeme İçin Tıklayınız.
İLETİŞİM BİLGİLERİ
ADRES
Mahmudiye Mahallesi Bahçeler Caddesi Matiat İş Merkezi Kat:1 No:5 Akdeniz / MERSİN

TELEFON
+90 552 605 45 33

E-POSTA
info@yildizduzenhukuk.com