Bize Ulaşın

Uzlaştırma Nedir? Uzlaştırmacı Kimdir?

Anasayfa / Makale & Blog /Uzlaştırma Nedir? Uzlaştırmacı Kimdir?

Mersin Uzlaştırma Nedir? Uzlaştırmacı Kimdir?
Uzlaştırma Nedir? Uzlaştırmacı Kimdir?

Uzlaştırma Nedir?

 

Ceza hukukunda uzlaştırma, ceza soruşturması ve davasında tarafsız bir kimsenin arabuluculuğuyla uyuşmazlığın çözülmesi için suçun mağduru ve failinin iletişim kurduğu süreçtir. Kanunumuzda belirlenen bazı suçlar uzlaştırma kapsamına alınmıştır. Bu suçlar dosya konusu olduğunda Cumhuriyet Savcısı tarafından dosya uzlaştırmacıya atanmaktadır. Uzlaştırma da tıpkı hukuk davalarında uyuşmazlık çözüm yolu olan arabuluculuğa benzemektedir. Bu nedenle çokça birbiriyle karıştırılsalar da arabuluculuk ile uzlaştırma arasında oldukça büyük farklar bulunmaktadır. Uzlaştırma da yargılamaya nazaran daha hızlı bir şekilde sonuçlandığı için taraflara büyük yarar sağlamaktadır.

 

Ne şekilde uzlaşılır?

 

Kanun uzlaşmanın ne şekilde olacağı konusunda net bir belirleme yapmaktan kaçınmıştır. Taraflar kendi aralarında gerek edimli (belirlenecek bir tazminat vs karşılığı, belirlenecek bir kurumda belirli bir süre gönüllü hizmet verme, belirlenecek bir kuruma bağış yapma gibi), sadece özür dileme karşılığı veya edimsiz bir şekilde uzlaşabilmektelerdir. Şüpheli ve Mağdur arasında olan bu uzlaşma, mağdurun, şüpheli tarafından kendisine karşı işlenen kanunda uzlaşma kapsamında bulunan suçtan pişmanlığını birebir görme ve bu suç nedeniyle uğranılan zararın kısa sürede tazmin edilmesine olanak sağlamaktadır. Uzlaşmanın şüpheli açısından yararı ise, bir daha kendisine karşı işbu suçtan ötürü ceza veya tazminat davası açılamayacak olmasıdır.

 

Taraflar uzlaşma belgesini imzalar ancak şüpheli uzlaşma edimini yerine getirmezse ne olur? Uzlaşma sonucunda şüphelinin edimini bir kerede yerine getirmesi halinde, şüpheli hakkında kovuşturmaya yer olmadığı kararı verilir. Edimin yerine getirilmesinin ileri tarihe bırakılması, takside bağlanması veya süreklilik arzetmesi halinde, şüpheli hakkında kamu davasının açılmasının ertelenmesi kararı verilir. Ancak kamu davasının ertelenmesi kararı verildikten sonra edim şüpheli tarafından yerine getirilmez ise kamu davası açılır. Uzlaşma belgesi de ilam hükmü niteliği ile icraya konu edilebilir. Yani mağdurun yeniden bir mağduriyet yaşamasına izin verilmez.

 

Yıldız & Düzen Hukuk Bürosu olarak müvekkillerimize soruşturma ve kovuşturma aşamasında Mersin Ceza Avukatı, Mersin Mağdur Avukatı, Mersin şüpheli avukatı, Mersin Sanık avukatı, Mersin Ceza Davası Avukatı olarak her türlü hukuki yardımı sağlamaktayız.

YILDIZ & DÜZEN Hukuk Bürosu Türkiye’nin ve Akdeniz Bölgesi’nin en büyük limanlarından birine ev sahipliği yapan ve bölgedeki temel ticaret merkezlerinden biri olan Mersin’de kurulmuş bir hukuk bürosudur.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Online Ödeme İçin Tıklayınız.
İLETİŞİM BİLGİLERİ
ADRES
Mahmudiye Mahallesi Bahçeler Caddesi Matiat İş Merkezi Kat:1 No:5 Akdeniz / MERSİN

TELEFON
+90 552 605 45 33

E-POSTA
info@yildizduzenhukuk.com