Bize Ulaşın

Tüketici Hakem Heyetine Başvuru

Anasayfa / Makale & Blog /Tüketici Hakem Heyetine Başvuru

Mersin Tüketici Hakem Heyetine Başvuru
Tüketici Hakem Heyetine Başvuru

TÜKETİCİ HAKEM HEYETİNE HANGİ DURUMLARDA BAŞVURULUR?

 

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun doğrultusunda düzenlenen Tüketici Hakem Heyetleri, tüketici işlemleri ve tüketiciye yönelik uygulamalardan doğan uyuşmazlıkların çözümü için görevlendirilen heyetlerdir. Tüketicinin taraf olduğu uyuşmazlıklara ilişkin Hakem Heyetlerinin görevlerine giren uyuşmazlıklar her yıl yeniden değerlendirilen parasal sınır arasındadır. Bu kapsamda 2022 yılı için parasal değeri 10.280 TL’nin altında bulunan uyuşmazlıklar İlçe Tüketici Hakem Heyetlerinin görev alanı kapsamındadır. Büyükşehir statüsünde olan illerde değeri 10.280 TL ile 15.430 TL arasındaki uyuşmazlıklar İl Tüketici Hakem Heyetlerinin görev alanındadır. 2022 yılı için 15.430 TL ve üzeri uyuşmazlıklarda Tüketici Hakem Heyetlerine başvuru yapılmaz. Ancak yukarıda da belirtilen hallerde Tüketici Hakem Heyetlerine başvuru zorunlu kılınmıştır. Başka bir deyişle Hakem Heyetine başvuru zorunlu olan hallerde başvuru yapılmadan doğrudan dava yoluna gidilemez.

 

HAKEM HEYETİNE BAŞVURU NASIL YAPILIR?

 

Hakem Heyetine Başvuru Nasıl Yapılır? Sorusunun cevabı merak edilmektedir. Tüketici Hakem Heyetlerine başvuru şahsen veya avukat aracılığı ile elden, posta yolu ile veya e-Devlet kapısı üzerinden yapılabilmektedir. Bu noktada önemli olan başvurunun içeriğinde konunun özenle izah edilmesi ve varsa başvuruya ilişkin belgelerin Tüketici Hakem Heyetlerine yapılan başvuruya eklenmesidir. Nitekim başvuru sırasında karşı taraf bilgilerinin tam ve doğru olması da gerekmektedir. Zira bu noktada yapılacak yanlışlıklar hak kayıplarına yol açabilmektedir. Hukuk büromuzda müvekkillerimize en iyi şekilde hizmet vererek müvekkillerimiz adına Tüketici Hakem Heyetine başvuru işlemleri gerçekleştirilmektedir.

 

TÜKETİCİ HAKEM HEYETİNE BAŞVURU YAPTIM NE ZAMAN SONUÇLANIR?

 

Sorusu da merak edilen diğer sorulardandır. Her olay ve durumun niteliğine göre değişmekle birlikte başvurular en geç altı ay içerisinde Hakem Heyetince görüşülerek karara bağlanır. Karar süresi en fazla altı ay uzatılabilir.

 

TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ KARARINA İTİRAZ

 

Tüketici Hakem Heyetinin vermiş olduğu karara karşı ancak dava açılarak itiraz edilebilmektedir. Süresi içerisinde edilen itirazlar Mahkemece değerlendirilerek karar verilir. İtiraz üzerine yapılan yargılama sonucunda verilen Mahkeme kararı kesindir. Gerek şahıs gerekse şirket müvekkillerimizin Tüketici Hakem Heyeti kararına itirazlarına ilişkin iş ve işlemleri de hukuk büromuzca en iyi şekilde takip edilmektedir. Tüketici Hakem Heyetinin vermiş olduğu karara karşı itiraz süreye tabi bir iş olduğundan hak kaybı yaşanmaması adına özenle takip edilmelidir.

 

TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ KARARININ İCRASI

 

Tüketici Hakem Heyetinin vermiş olduğu kararlar icra takibi ile yerine getirilebilir. Tüketici Hakem Heyeti karşı tarafın para ödemesine karar verdi, bu parayı nasıl alabilirim? Tüketici Hakem Heyetince malın yenisi ile değişimine karar verilirse yeni malı nasıl alabilirim? Aynı ürün satıcının elinde yoksa yeni ürünü nasıl alabilirim? Ürünün aynısından yoksa emsal ürünü veya ürünün parasını alabilir miyim? Tüketici Hakem Heyeti ücret iadesine karar verdi, ücret iadesini ne şekilde alabilirim? Gibi pek çok sorunun cevabı olarak Tüketici Hakem Heyeti Kararının icra takibine konu edilmesi söylenebilir. Hukuk büromuzla iletişime geçildiğinde tüm bu soruların yanıtları hakkında danışmanlık verilmektedir.

 

TÜKETİCİ HUKUKU AVUKATI

 

Yıldız & Düzen Hukuk Bürosu Mersinde Tüketici Hukukunda uzman avukat kadrosu ile müvekkillerine Mersin Tüketici Hukuku ve Mersin İcra Hukuku uyuşmazlıklarında en iyi şekilde hizmet vermektedir.

YILDIZ & DÜZEN Hukuk Bürosu Türkiye’nin ve Akdeniz Bölgesi’nin en büyük limanlarından birine ev sahipliği yapan ve bölgedeki temel ticaret merkezlerinden biri olan Mersin’de kurulmuş bir hukuk bürosudur.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Online Ödeme İçin Tıklayınız.
İLETİŞİM BİLGİLERİ
ADRES
Mahmudiye Mahallesi Bahçeler Caddesi Matiat İş Merkezi Kat:1 No:5 Akdeniz / MERSİN

TELEFON
+90 552 605 45 33

E-POSTA
info@yildizduzenhukuk.com