Bize Ulaşın

Trafik Kazası Nedeniyle Maddi Manevi Tazminat Davaları

Anasayfa / Makale & Blog /Trafik Kazası Nedeniyle Maddi Manevi Tazminat Davaları

Mersin Trafik Kazası Nedeniyle Maddi Manevi Tazminat Davaları
Trafik Kazası Nedeniyle Maddi Manevi Tazminat Davaları

Trafik Kazalarında Maddi ve Manevi Tazminat Davası Nedir?

 

Trafik kazası sebebiyle maddi manevi tazminat davası, trafik kazası neticesinde ölüm, yaralanma gibi bedensel zarara uğrayanlar veya ev, araba gibi malvarlıkları zarara uğrayanlar tarafından açılan bir tazminat davasıdır. Trafik kazası tazminatı, hem maddi hem de manevi tazminat taleplerini karşılar. Trafik kazası tazminatı davası açma hakkı, trafik kazası nedeniyle zarara uğrayan kişilerdedir.

 

Trafik Kazası Tazminat Davasını Kimler Açabilir?

 

Trafik kazası neticesinde bir yaralanma meydana gelmişse yaralanan kişi tarafından maddi ve manevi tazminat davası açılabilir. Trafik kazasında yaralanan kişi işgücü kaybı yaşadığı oranda maddi tazminat alabilir. Ayrıca yaralanan kişi uğradığı elem, acı nedeniyle manevi tazminat davası açabilir. Trafik kazasında ağır bedensel bir yaralanma meydana gelmiş ise yaralanan kişinin yakınları manevi tazminat davası açabilir.

Trafik kazasında ölüm gerçeklemişse, yani ölümlü trafik kazası meydana gelmişse, trafik kazasında ölen kişi yaşarken ondan destek alan kişiler maddi manevi tazminat davası açabilir. Bu tazminat davası destekten yoksun kalma tazminatıdır. Mersin Tazminat Avukatı olarak Trafik kazasında yaralanan müvekkillerimize, Trafik kazası tazminatı, destekten yoksun kalma tazminatı konularında en iyi şekilde avukatlık hizmeti vermekteyiz.

 

Trafik Kazası Tazminat Davası Kime Karşı Açılır?

 

Trafik kazası nedeniyle maddi tazminat davası ve manevi tazminat davasının kime açılacağı sorusu, trafik kazası geçiren kişiler tarafından merak edilmektedir.

Trafik kazasında ölüm, yaralama veya herhangi bir malvarlığı zararı meydana gelmesi halinde şu kişilere tazminat davası açılabilir;

 

  • Aracın Sürücüsü

Türk Borçlar Kanununun 49.maddesine göre trafik kazasına karışan aracın sürücüsü aleyhine tazminat davası açılabilir.

 

  • Aracın Sahibi

Karayolları Trafik Kanununa göre aracın sahibi araç işleten sıfatını haiz olduğundan meydana gelen trafik kazasından hukuki anlamda sorunludur.

 

  • Araç İşleten

Araç İşleten trafik kazasında meydana gelen her türlü zarardan sorumludur.

 

  • Sigorta Şirketi

Trafik kazasına karışan aracın ZMM Sigortası, Kasko Sigortası da tazminattan sorumludur. Diğer bir deyişle Trafik Sigortası ve kasko sigortası da meydana gelen zarardan sorumludur.

 

Trafik Kazası Tazminat Davası Hangi Mahkemede Açılır?

 

Ölümlü trafik kazası veya yaralanmalı trafik kazası nedeniyle açılacak maddi ve manevi tazminat davasında kural olarak görevli mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesidir. Trafik sigortası veya kasko sigortasını yapan sigorta şirketine açılacak tazminat davasında görevli mahkeme Asliye Ticaret Mahkemesi olacaktır.

 

Mersin Tazminat Avukatı

 

Yıldız & Düzen Hukuk Bürosu müvekkillerine, Mersin Tazminat Avukatı olarak Mersin Trafik Kaza Tazminatı, Ölümlü Trafik Kazası Tazminat Davasında Hangi Zararlar İstenebilir, Yaralamalı Trafik Kazası Tazminat Davasında Hangi Zararlar İstenebilir, Trafik Kazalarında Manevi Tazminat Nasıl Belirlenir, Trafik Kazalarında Maddi Tazminat Nasıl Hesaplanır, Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır, Mersin Trafik Kazası Avukatı, Mersin Trafik Tazminatı Avukatı konularında en iyi şekilde hizmet vermektedir.

YILDIZ & DÜZEN Hukuk Bürosu Türkiye’nin ve Akdeniz Bölgesi’nin en büyük limanlarından birine ev sahipliği yapan ve bölgedeki temel ticaret merkezlerinden biri olan Mersin’de kurulmuş bir hukuk bürosudur.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Online Ödeme İçin Tıklayınız.
İLETİŞİM BİLGİLERİ
ADRES
Mahmudiye Mahallesi Bahçeler Caddesi Matiat İş Merkezi Kat:1 No:5 Akdeniz / MERSİN

TELEFON
+90 552 605 45 33

E-POSTA
info@yildizduzenhukuk.com