Bize Ulaşın

Tapu İptali ve Tescil Davası

Anasayfa / Makale & Blog /Tapu İptali ve Tescil Davası

Mersin Tapu İptali ve Tescil Davası
Tapu İptali ve Tescil Davası

TAPU İPTALİ VE TESCİL DAVALARI

 

Tapu davası uygulamada sıklıkla karşılaşılan dava türlerindendir. Mersin ili inşaat alanında oldukça gelişmiş bir il olduğundan İnşaat Hukuku da oldukça önemlidir. Tapu İptali ve Tescili Davaları teknik davalardan olduğundan Tapu davalarında uzman avukat ile çalışılması hak kaybı yaşanmasını önleyecektir.

Bu yazımızda Tapu İptali ve Tescil Davalarında görevli ve yetkili mahkemelerin hangi mahkemeler olduğu üzerinde duracağız.

 

TAPU İPTALİ VE TESCİL DAVASINDA GÖREVLİ MAHKEME HANGİSİDİR

 

Tapu İptal ve Tescil Davası hangi mahkemede açılır? Bu soru Tapu İptali Davası Açmak isteyen kişilerin merak ettiği ilk soruların başında gelmektedir. Görev kuralları, bir davaya o yerdeki mahkemelerden hangisinin bakacağını gösterir. Mahkemeler genel mahkemeler ve özel mahkemeler olarak ayrılır. Genel mahkemeler de Asliye Hukuk Mahkemesi ve Sulh Hukuk Mahkemesi olarak ikiye ayrılır. Peki, Mersin Tapu İptali ve Tescil Davası hangi mahkemede açılır? Bu soru Mersin Gayrimenkul Avukatı, Mersin Hukuk Bürosu, Mersin Tapu Avukatı olarak tarafımıza en çok yöneltilen sorulardandır. Tapu İptali ve Tescil Davası asliye hukuk mahkemesinde görülen davalardandır.

İmar uygulaması sonucu oluşan tapuların iptali davalarında hangi mahkemenin görevli olduğu konusunda fikir ayrılığı vardır. Baskın görüşe göre, İmar Affı Kanunu ve İmar Kanunu hükümlerine göre tapuya kaydedilen taşınmazlar için iptal ve tescili davası açılabilmesi için öncelikle idari yargıda idari işlemin iptali davası açılmalı ardından adli yargıda tapu iptali ve tescil davası açılmalıdır. Mersin Tapu İptali ve Tescil Davasının görevli ve yetkili mahkemede açılması gerekmektedir. Mersin Gayrimenkul Avukatı, Mersin İnşaat Avukatı olarak müvekkillerimize Mersin Tapu İptali Davası konusunda en iyi şekilde hizmet vermekteyiz.

 

TAPU İPTALİ VE TESCİL DAVASINDA YETKİLİ MAHKEME HANGİSİDİR

 

Tapu İptal ve Tescil Davası nerede açılır? Yetki kuralı, tapu iptal ve tescil davasına neredeki mahkemenin bakması gerektiğini belirten kurallardır. Tapu iptal ve tescili davası taşınmazın bulunduğu yerdeki mahkemede açılmalıdır. Bu yetki kuralı kesin yetkidir. Tapu iptali ve tescil davası yetkisiz mahkemede açıldığı takdirde mahkeme yetkisizlik kararı vererek dosyayı yetkili mahkemeye gönderecektir.

 

MERSİN GAYRİMENKUL AVUKATI

 

Yıldız & Düzen Hukuk Bürosu olarak Mersin ili başta olmak üzere Türkiye’nin her şehrinde Mersin İnşaat Avukatı, Mersin Gayrimenkul Avukatı, Mersin Avukat Danışma, Mersin Tapu İptal ve Tescil Davası konularında en iyi şekilde hizmet vermekteyiz.

YILDIZ & DÜZEN Hukuk Bürosu Türkiye’nin ve Akdeniz Bölgesi’nin en büyük limanlarından birine ev sahipliği yapan ve bölgedeki temel ticaret merkezlerinden biri olan Mersin’de kurulmuş bir hukuk bürosudur.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Online Ödeme İçin Tıklayınız.
İLETİŞİM BİLGİLERİ
ADRES
Mahmudiye Mahallesi Bahçeler Caddesi Matiat İş Merkezi Kat:1 No:5 Akdeniz / MERSİN

TELEFON
+90 552 605 45 33

E-POSTA
info@yildizduzenhukuk.com