Bize Ulaşın

Şirket Müdürlerinin Sorumluluğu

Anasayfa / Makale & Blog /Şirket Müdürlerinin Sorumluluğu

Mersin Şirket Müdürlerinin Sorumluluğu
Şirket Müdürlerinin Sorumluluğu

LİMİTED ŞİRKET MÜDÜRLERİNİN HUKUKİ VE CEZAİ SORUMLULUKLARI

 

Limited şirket, Türk Ticaret Kanununun 573 ve devamı maddelerinde düzenlenmiştir. Limited şirket nasıl kurulur, sorusu ise Ticaret Hukuku Avukatına en çok sorulan sorulardandır. Limited şirket, bir veya birden fazla gerçek veya tüzel kişi tarafından kurulabilir. Esas sermayesi belirli olup bu sermaye esas sermaye paylarının toplamıdır. Limited şirkette ortaklar şirket borçlarından sorumlu mudur? Hayır, limited şirket ortakları şirket borçlarından sorumlu değildir. Yalnızca şirkete karşı taahhüt ettikleri sermayeyi ödeme hususunda sorumludur. Mersin Ticaret Avukatı, Mersin Şirket Avukatı olarak müvekkillerimize Mersin en iyi avukat hizmeti vermekteyiz.

 

Limited şirketin esas sözleşmesi, şirketin yönetimini ve temsilini düzenler. Şirket müdürü gerçek kişi olabileceği gibi tüzel kişi de olabilir. Limited şirketlerde en azından bir ortağın temsil yetkisi bulunmalıdır. Limited şirket müdürleri genel kurulun karar alma yetkisi dışındaki tüm konularda karar almaya ve uygulamaya yetkilidirler.

Türk Ticaret Kanununun 632.maddesi hükmü gereği limited şirketin yönetimi ve temsile yetkili bulunan kişileri şirket görevlerini yerine getirirken işlediği haksız fiillerden şirket sorumlu tutulmuştur. Müdürler, yükümlülüklerini ihlal ettikleri takdirde şirkete, ortaklara ve alacaklılara karşı zarardan sorumludur.

Limited şirket müdürlerinin verdiği zararlardan dolayı sorumluluktan kurtulabilmesi için şirket esas sözleşmesi hazırlanırken müdürlerin sorumluluk sınırlarının çizilmesi gerekmektedir.

 

MERSİN TİCARET AVUKATI

 

Yıldız & Düzen Hukuk Bürosu olarak Mersin ili başta olmak üzere Türkiye’nin her şehrinde en iyi şekilde avukatlık ve danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Mersin Ticaret Avukatı, Mersin Şirket Avukatı olarak müvekkillerimize, Ticari şirket kurulması, Şirket yönetimi, Şirket Danışmanlığı, Sözleşmeli Şirket Avukatlığı, Mersin Avukat Danışma, Ticari Davalar konularında en iyi şekilde hizmeti vermekteyiz.

YILDIZ & DÜZEN Hukuk Bürosu Türkiye’nin ve Akdeniz Bölgesi’nin en büyük limanlarından birine ev sahipliği yapan ve bölgedeki temel ticaret merkezlerinden biri olan Mersin’de kurulmuş bir hukuk bürosudur.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Online Ödeme İçin Tıklayınız.
İLETİŞİM BİLGİLERİ
ADRES
Mahmudiye Mahallesi Bahçeler Caddesi Matiat İş Merkezi Kat:1 No:5 Akdeniz / MERSİN

TELEFON
+90 552 605 45 33

E-POSTA
info@yildizduzenhukuk.com