Bize Ulaşın

Nişanın Bozulması Nedeniyle Maddi ve Manevi Tazminat Davası

Anasayfa / Makale & Blog /Nişanın Bozulması Nedeniyle Maddi ve Manevi Tazminat Davası

Mersin Nişanın Bozulması Nedeniyle Maddi ve Manevi Tazminat Davası
Nişanın Bozulması Nedeniyle Maddi ve Manevi Tazminat Davası

Nişanın Bozulması Nedeniyle Maddi ve Manevi Tazminat Davası

 

Nişanlanmanın Hukuki Niteliği

Nişan, evlenecek çiftlerin evlenmeden önce geçirdikleri bir aşamadır. Türk Medeni Kanunumuzda nişanlılık bir hukuki kurum olarak kabul edilmiş ve kanunumuzda nişanlılığa ilişkin hükümler getirilmiştir.

Türk Medeni Kanunumuza göre nişanlanma, evlenme vaadiyle olur. Nişanlanmanın kurucu unsurları karşılıklı olarak evlenme vaadinde bulunulması ve evlenme vaadinde bulunan bu kişilerin ayrı cinsten olmalarıdır. Görüldüğü üzere iki şartın varlığı halinde nişanlanma gerçekleşmiş olur. Nişanın bozulması sonucunda tarafların maddi ve manevi tazminat hakkı bulunmaktadır.

Nişanın atılmasından sonra nişan zamanında yapılmış masrafların geri istenip istenemeyeceği merak edilmektedir. Nişan bozulduktan sonra kusursuz olan nişanlı diğer taraftan yapılan masrafları geri isteyebilir. Uğranılan maddi ve manevi zarar da tazmin edilebilir. Bunun için Aile Hukuku alanında uzman Mersin Boşanma Avukatı, Mersin Aile Avukatı ile çalışmanızda fayda vardır.

 

Nişanın Sona Ermesinin Sonuçları Nelerdir?

Nişanlanan kişiler ve aileleri nişan bozulursa ne olur, nişan bozulursa tazminat alınır mı, nişanın sona ermesi nedeniyle tazminat, nişan bozulursa altınlar ne olur, nişanın bozulması nedeniyle hediyelerin geri verilmesi gibi soruların cevaplarını merak etmektedir.

 

Nişanın Bozulması Nedeniyle Maddi Tazminat Davası

Nişanın sona ermesi halinde hediyelerin geri verilmesi gerekmektedir. Nişanın evlenme ile sona ermesi durumunda hediyelerin verilmesi ve maddi manevi tazminat söz konusu değildir. Nişanın haksız olarak bozulması maddi manevi tazminat ödenmesini gerektirebilir.

Nişanın bozulması nedeniyle maddi tazminat talebi Türk Medeni Kanununun 120.maddesinde düzenlenmiştir. Bu hükme göre nişanlılardan biri haklı bir neden olmaksızın nişanı bozduğu takdirde kusurlu olan taraf karşı tarafa evlenme amacıyla yaptığı harcamalar karşılığında tazminat ödemekle yükümlüdür. Tazminat isteme hakkı olan tarafın annesi, babası veya anne baba gibi hareket eden kimseler de yapılan harcamalar için tazminat isteyebilir. Nişanı haksız yere bozan ya da kendi kusuruyla nişanın bozulmasına sebep olan taraf tazminat ödemekle yükümlüdür. Mersin Boşanma Avukatı, Mersin Aile Avukatı olarak müvekkillerimize Nişan tazminat davası, nişan atma davası, nişan bozma tazminat davası konularında en iyi şekilde hizmet vermekteyiz.

 

Nişanın Bozulması Nedeniyle Hangi Zarar ve Masraflar Tazmin Edilecektir?

Nişanın bozulması nedeniyle hangi masraflar, zararlar istenebilecektir? Kusursuz olan nişanlı, karşı taraftan nişanlanmaya güvenerek yaptığı masrafları isteyebilecektir. Nişan masraflarına örnek olarak, nişan yeri kirası, nişan kıyafeti gibi harcamalar verilebilir.

Nişanın bozulmasında Kusursuz olan nişanlının, kusurlu olan nişanlıdan evlenme amacıyla yaptığı masrafları isteme hakkı vardır. Evlenme amacı ile yapılan masraflara ev kirası, ev eşyası alımı örnek verilebilir. Kusursuz nişanlı, nişanın bozulmasında kusurlu olan nişanlıdan ev kira ödemelerini, ev eşyası masraflarını, balayı masraflarını isteyebilir.

 

Nişanın Bozulması Nedeniyle Manevi Tazminat Davası

Manevi tazminat isteme hakkı maddi tazminattan farklı olarak yalnızca nişanlılara tanınmıştır. Manevi tazminat istenebilmesi için nişanlılık bozulmuş olmalıdır. Nişanın bozulmasından sonra tazminat talep eden nişanlının kişilik haklarının zarara uğramış olması gerekmektedir. Tazminat davası kusurlu olarak nişanı bozan tarafa karcı açılır. Davacı nişanlı, kusurlu davalıdan yalnızca uygun miktarda para isteyebilir.

 

Nişanın Atılması Sonrasında Hediyelerin Geri Verilmesi

Nişanlılar, genellikle birbirlerini mutlu etmek için ve aradaki bağı kuvvetlendirmek için birbirlerine hediyeler verirler. Medeni Kanunumuz 122. Maddesinde hediyelerin geri verilmesi hususunu düzenlemiştir. Nişan hediyesi olarak, nişan yüzüğü, takılan takılar, mücevherler, para sayılabilir. Geri istenebilecek hediyeler alışılmışın dışında olan hediyelerdir. Mersin Boşanma Avukatı olarak müvekkillerimize Nişan hediyelerinin iadesi, nişanda takılanların geri alınması, nişan masraflarının geri alınması konularında en iyi şekilde hizmet vermekteyiz.

 

Mersin Aile Avukatı – Mersin Boşanma Avukatı

Yıldız & Düzen Hukuk Bürosu olarak müvekkillerimize, Nişan Bozma Nedeniyle Tazminat Dava Dilekçe Örneği, Nişan Hediyelerinin İadesi, Nişan Hediyelerinin Geri Verilmesi, Nişanın Bozulmasından sonra tazminat davası hangi mahkemede açılır, nişan giderlerinin geri alınması, nişan masraflarının geri alınması, Mersin Aile Avukatı, Mersin Boşanma Avukatı konularında en iyi şekilde hizmet vermekteyiz.

YILDIZ & DÜZEN Hukuk Bürosu Türkiye’nin ve Akdeniz Bölgesi’nin en büyük limanlarından birine ev sahipliği yapan ve bölgedeki temel ticaret merkezlerinden biri olan Mersin’de kurulmuş bir hukuk bürosudur.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Online Ödeme İçin Tıklayınız.
İLETİŞİM BİLGİLERİ
ADRES
Mahmudiye Mahallesi Bahçeler Caddesi Matiat İş Merkezi Kat:1 No:5 Akdeniz / MERSİN

TELEFON
+90 552 605 45 33

E-POSTA
info@yildizduzenhukuk.com