Bize Ulaşın

Miras İntikali Nasıl Yapılır?

Anasayfa / Makale & Blog /Miras İntikali Nasıl Yapılır?

Mersin Miras İntikali Nasıl Yapılır?
Miras İntikali Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda miras intikali nedir, miras intikali nasıl yapılır, miras intikali için hangi belgeler gerekir sorularının cevabını bulabilirsiniz.

 

Miras İntikalinde Gereken Belgeler Nelerdir?

 

Miras bırakan vefat ettikten sonra malvarlığı mirasçılarına geçer. Miras bırakanın tüm mal varlığı, alacakları ve borçları mirasçılarına geçer. Mirasın mirasçılara geçmesine ise miras intikali denir. Miras İntikali için öncelikle Veraset İlamı Alınması gerekir.

 

Veraset İlamı Nasıl Alınır?

 

Veraset ilamı, mirasçıların pay oranını belirten mirasçılık belgesidir. Veraset İlamı nereden alınır, mirasçılık belgesi nereden alınır sorusu mirasçıların en çok merak ettiği soruların başında gelmektedir. Veraset ilamı, Sulh Hukuk Mahkemesinden veya Noterden alınabilir. Veraset ilamı, mirasçılık belgesi, mirasçıların kendilerine intikal eden gayrimenkullerin mirasçısı olduklarını ispatlamalarını sağlar. Mersin Miras Avukatı olarak müvekkillerimize, veraset ilamı alınması konusunda en iyi şekilde avukatlık hizmeti vermekteyiz.

 

İntikal İçin Gereken Belgeler

 

Mirasçılardan bir tanesi de intikal işlemlerini yaptırabilir. Mirasın intikali aşağıdaki belgeler gerekmektedir;

  • Kimlik Belgesi
  • Fotoğraf
  • İşlemde temsil var ise temsil belgesi
  • Veraset İlamı
  • İşleme konu taşınmazın tapu senedi

Yukarıda sayılı belgeler tamamlandıktan sonra tapu müdürlüğüne başvurularak miras kalan taşınmaz mal varlığının mirasçılara intikali sağlanır.

Ölenin borçları mirasçılarına geçer mi sorusu mirasçılar tarafından çok merak edilen sorulardandır. Ölen kişinin borçları da mirasçılarına kalmaktadır. Mirasçılar ölen kişinin borcundan kurtulmak için ne yapabilir? Ölen kişinin borcundan kurtulmak için mirasçılar mirası reddedebilir yani mirasçılar reddi miras yapabilir. Reddi Miras Davası için Mersin Miras Avukatı olarak müvekkillerimize en iyi şekilde avukatlık ve danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

 

Mersin Miras Avukatı

 

Yıldız & Düzen Hukuk Bürosu olarak müvekkillerimize, Miras Davası, Gayrimenkul Davası, Miras Sözleşmesi, Miras Taksimi, Mersin Miras Avukatı, Veraset İlamı Alınması, Mirasçılık Belgesi Çıkartılması, Mersin Veraset Davası, Mersin Veraset Avukatı konularında en iyi şekilde hizmet vermekteyiz.

YILDIZ & DÜZEN Hukuk Bürosu Türkiye’nin ve Akdeniz Bölgesi’nin en büyük limanlarından birine ev sahipliği yapan ve bölgedeki temel ticaret merkezlerinden biri olan Mersin’de kurulmuş bir hukuk bürosudur.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Online Ödeme İçin Tıklayınız.
İLETİŞİM BİLGİLERİ
ADRES
Mahmudiye Mahallesi Bahçeler Caddesi Matiat İş Merkezi Kat:1 No:5 Akdeniz / MERSİN

TELEFON
+90 552 605 45 33

E-POSTA
info@yildizduzenhukuk.com