Bize Ulaşın

Kiracının Evden Çıkarılması | Kiracının Tahliyesi Davası

Anasayfa / Makale & Blog /Kiracının Evden Çıkarılması | Kiracının Tahliyesi Davası

Mersin Kiracının Evden Çıkarılması | Kiracının Tahliyesi Davası
Kiracının Evden Çıkarılması | Kiracının Tahliyesi Davası

Kiracı Evden Nasıl Çıkarılır?

 

Konut veya iş yeri kira sözleşmesi yapılması ile birlikte kiralanan taşınmazın kullanılması kiraya verilen tarafından kiralayana bırakılır. Kiraya veren taşınmazın kullanımını ve yararlanılmasını kiracıya bırakırken, kiracı da kiraya verene kira bedeli ödemeyi taahhüt eder. Ev sahiplerinin son dönemlerde en merak ettiği soruların başında “ kiracı evden nasıl çıkarılır “ , “ kiracı evden çıkmıyor “ , “ kira sözleşmesi bitmesine rağmen kiracı evden çıkmıyor “ , “ kira sözleşmesi bitti kiracı çıkmazsa ne olur “ , “ kiracı kirayı arttırmadı ne yapabilirim “ soruları gelmektedir. Biz de bu yazımızda son dönemlerin popüler konularından olan tahliye davalarını açıklayacağız.

 

Tahliye Davası Açılması

 

Türk Borçlar Kanunumuza göre kira sözleşmeleri, on yıllık sürenin dolması nedeniyle bildirim yoluyla tahliye ve kanunumuzda yazılı nedenlerin ortaya çıkması ile açılabilecek tahliye davası ile sona erdirilebilir.

 

Kira Davası Açılması Sebepleri Şu Şekilde Sıralanabilir;

 

  1. Kiracının Bildirim Yolu ile Tahliyesi
  2. Kiracının İhtiyaç Nedeni ile Tahliyesi
  3. Yeniden İnşa veya İmar Neden ile Tahliye
  4. Yeni Malikin İhtiyacı Nedeni ile Tahliye
  5. Tahliye Taahhüdü Nedeni ile Tahliye
  6. Kira Bedelinin Ödenmemesi Nedeni ile Tahliye
  7. Kiracının Aynı İlçede Konutunun Olması Nedeni ile Tahliye

 

Kiracının Bildirim Yolu ile Tahliyesi

 

Kiraya veren, belirsiz süreli kira sözleşmesini on yılın sonunda hiçbir neden bildirmeksizin sona erdirebilir. Kiraya veren altı aylık fesih bildirim süresi sonunda geçerli olacak şekilde en az üç ay önceden kiraya verene bildirimde bulunarak kira akdini sona erdirebilir.

 

Mülk Sahibinin İhtiyacı Nedeni ile Kiracının Tahliyesi

 

Mülk sahibi, ihtiyacı nedeni ile kiraacıyı evden çıkarmak için tahliye davası açabilmektedir. Kiraya veren kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu veya bakmakla yükümlü olduğu kişilerin kullanma ihtiyacı bulunduğu hallerde kiracının tahliyesi için tahliye davası açabilir. Kiraya verenin ihtiyacı nedeni ile açılacak tahliye davası süresi içerisinde açılmalıdır. Belirli süreli kira sözleşmelerinde tahliye davası kira sözleşmesi sonunda açılacaktır. Belirsiz süreli kira sözleşmelerinde ise bildirim sürelerine uyularak bir ay içerisinde dava açılmalıdır. İhtiyaç Nedeniyle Kiracıyı Evden Çıkarmak için Mersin Avukat olarak hukuk büromuz ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Kiranın Ödenmemesi Nedeniyle Tahliye Davası

 

Kiracı kira bedelini sözleşmede kararlaştırılan tarihte eksiksiz olarak ödemek zorundadır. Son zamanlarda en sık karşılaşılan dava türü kira bedelinin ödenmemesi nedeniyle tahliye davasıdır.  Bu dava türüne iki haklı ihtar nedeniyle tahliye davası da denilmektedir.

 

Tahliye Davası Avukat ve Tahliye Davası Avukat Ücretleri

 

Mersin ilinde faaliyet gösteren hukuk büromuz Mersin Avukat, Mersin Hukuk Bürosu olarak; Kiracının evden çıkarılması, kiracının tahliyesi, kiracı tahliye avukatı, iki haklı ihtar nedeniyle tahliye, ihtiyaç nedeniyle tahliye davası, tahliye taahhüdü nedeniyle tahliye davası, kira bedelinin eksik ödenmesi nedeniyle kiracının evden çıkarılması konusunda en iyi şekilde avukatlık ve danışmanlık hizmeti vermektedir.

YILDIZ & DÜZEN Hukuk Bürosu Türkiye’nin ve Akdeniz Bölgesi’nin en büyük limanlarından birine ev sahipliği yapan ve bölgedeki temel ticaret merkezlerinden biri olan Mersin’de kurulmuş bir hukuk bürosudur.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Online Ödeme İçin Tıklayınız.
İLETİŞİM BİLGİLERİ
ADRES
Mahmudiye Mahallesi Bahçeler Caddesi Matiat İş Merkezi Kat:1 No:5 Akdeniz / MERSİN

TELEFON
+90 552 605 45 33

E-POSTA
info@yildizduzenhukuk.com