Bize Ulaşın

İcra Avukatı ile İcra Takibi Nasıl Başlatılır

Anasayfa / Makale & Blog /İcra Avukatı ile İcra Takibi Nasıl Başlatılır

Mersin İcra Avukatı ile İcra Takibi Nasıl Başlatılır
İcra Avukatı ile İcra Takibi Nasıl Başlatılır

İcra Takibi Nasıl Başlatılır?

 

İcra takibi, alacağını tahsile edemeyen alacaklının devletin cebri icra yetkisini kullanarak borcunu tahsil etme yöntemidir. İcra takibi, icra müdürlükleri vasıtası ile yürütülür. Bu yazımızda, Mersin İcra Avukatı olarak icra takibi nasıl başlatılır? İcra takibi nasıl açılır? Borç nasıl tahsil edilir? Ödenmeyen borç nasıl tahsil edilir? İcra takibine nasıl itiraz edilir? Sorularının yanıtlarını detaya girmeden açıklayacağız.

 

İcra Takibinin Aşamaları

 

İcra takibi alacaklının icra dairesine vereceği takip talebi ile başlar. Devamında icra müdürlüğü tarafından takip talebine uygun olarak ödeme emri/icra emri düzenlenir ve borçluya tebliğ edilir. Tebliğ edildiği tarihten itibaren belli bir süre geçtiği halde itiraz edilmeyen icra takibi kesinleşir. İcra takibi kesinleştikten sonra haciz aşamasına geçilir. Haciz aşamasından sonraki aşama ise satış aşamasıdır. Mersin İcra Avukatı olarak müvekkillerimizin alacaklarını tahsil etmek amacı ile en iyi şekilde hizmet vermekteyiz.

 

İcra Takibini Kimler Başlatabilir?

 

İcra takibi başlatmak isteyen alacaklı, takip talebi ile beraber icra müdürlüğüne başvurmalıdır. Kanunumuza göre sözlü olarak da icra takibi başlatılabiliyorken günümüzde icra müdürlükleri tarafından bu talep yerine getirilmemektedir. İcra takibi başlatmak ve takibi devam ettirmek için kanuni prosedürlere ve sürelere uymak gerekmektedir. Bu nedenle icra takibi başlatmak isteyen alacaklıların Mersin İcra Avukatı ile iletişime geçmesi gerekmektedir.

 

İcra Takibine İtiraz Süresi

 

İcra takibine itiraz etmek mümkündür. İcra takibine nasıl itiraz edilir? Borca nasıl itiraz edilir? İlamsız takipte borçlu, ödeme emri kendisine tebliğ edildikten sonra 7 gün içinde icra takibine itiraz edebilecektir. İlamsız icra takibine 7 gün içerisinde yazılı veya sözlü olarak itiraz edilebilecektir. Kısacası ilamsız takiplerde 7 gün içinde borca itiraz mümkündür.

Bono, poliçe, çeke dayanarak başlatılan icra takiplerinde yani kambiyo senetlerine özgü haciz yolu ile icra takibinde itiraz ve ödeme süresi farklıdır. Poliçe, bono, çek ve senetlere dayanarak başlatılan icra takibine borçlu ödeme emrini tebliğ aldıktan sonra 5 gün içinde itiraz edebilir, bu takipte ödeme süresi 10 gündür.

 

Mersin İcra Avukatı

 

Yıldız & Düzen Hukuk Bürosu olarak müvekkillerimize, Mersin İcra Avukatı, Mersin Çek-Senet Avukatı, alacakların tahsili, ödenmeyen borcun tahsili, ödenmeyen aidat tahsili, icra takibine itiraz, itirazın iptali davası, senet düzenlemek, senet nasıl düzenlenir, cari hesap tahsili, nafaka tahsili, ödenmeyen nafaka, birikmiş nafaka tahsili, tazminat tahsili konularında en iyi şekilde Mersin İcra Avukatı hizmeti vermekteyiz.

YILDIZ & DÜZEN Hukuk Bürosu Türkiye’nin ve Akdeniz Bölgesi’nin en büyük limanlarından birine ev sahipliği yapan ve bölgedeki temel ticaret merkezlerinden biri olan Mersin’de kurulmuş bir hukuk bürosudur.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Online Ödeme İçin Tıklayınız.
İLETİŞİM BİLGİLERİ
ADRES
Mahmudiye Mahallesi Bahçeler Caddesi Matiat İş Merkezi Kat:1 No:5 Akdeniz / MERSİN

TELEFON
+90 552 605 45 33

E-POSTA
info@yildizduzenhukuk.com