Bize Ulaşın

Hisseli Tapu Satışı Nasıl Yapılır?

Anasayfa / Makale & Blog /Hisseli Tapu Satışı Nasıl Yapılır?

Mersin Hisseli Tapu Satışı Nasıl Yapılır?
Hisseli Tapu Satışı Nasıl Yapılır?

Hisseli Tapu Nasıl Satılır?

 

Hisseli tapu, bir taşınmazın ortaklarının sayısını ve ortaklarının adlarını gösterir. Gayrimenkule kimin sahip olduğunu gösterir, tapuda gayrimenkul sahiplerinin adları ve soyadları yazılır. Hisseli tapuda hangi malikin taşınmazın hangi bölümünün sahibi olduğu yazmaz. Hisseli tapuda hissesi olan her bir kişiye hissedar denir. Hisseli tapularda elbirliği ile mülkiyet ya da paylı mülkiyet söz konusu olabilir. Müvekkillerimize Mersin Gayrimenkul Avukatı, Mersin Tapu Avukatı, Mersin Arsa Avukatı, Mersin İnşaat Avukatı olarak izaleyi şüyu davası açılması, izaleyi şüyu nasıl açılır, izaleyi şüyu masrafı, hisseli tapu satışı konularında en iyi şekilde hizmet vermekteyiz.

 

Hisseli tapularda hissedarların hangi bölümü kullanacağının belirlenmesi için yapılacak sözleşme rızai taksim sözleşmesidir. Rızai taksim sözleşmesi, hisseli tapu sahiplerinin kendi aralarında hangi kısmın kime tahsis edileceğini gösteren sözleşmedir. Rızai taksim sözleşmesi örneği, taksim sözleşmesi nasıl hazırlanır, miras taksim sözleşmesi örneği sorularının yanıtı için Mersin Gayrimenkul Avukatı, Mersin Tapu Avukatı olarak Hukuk Büromuz ile iletişime geçebilirsiniz.

Elbirliği mülkiyetli arsa ve tarlalarda satış yapılabilmesi için bütün hissedarların tapuda imzası gerekir. Yani elbirliği ile mülkiyetli bir arsa tüm paydaşların ortak rızası ile satılabilir.

 

Hisseli Arsanın Satışı

 

Hisseli arsanın satışının yapılması, müstakil tapu satışları kadar kolay değildir. Satış işlemlerine başlamadan önce tüm hissedarların anlaşması paydaşların ön alım hakkına sahip oldukları için önemlidir. Paylı mülkiyet sahibi paydaş kendi hissesini satabilir, ancak ortakların önalım hakkı bulunmaktadır.

Hisseli arsa, arsa üzerinde pay sahibi olan diğer hissedarlara da satılabilir. Hissedarlar, paylarını üçüncü kişiye satarken diğer paydaşların önalım hakkı vardır ancak satış hissedarların arasında olduğu durumlarda paydaşların önalım hakkı yoktur. Önalım hakkı davası, önalım dava dilekçesi, önalım davası nasıl açılır, önalım dava ücreti, şufa davası konularında Mersin Avukat olarak en iyi şekilde hizmet vermekteyiz.

 

Hisseli Tapu Satışında Gerekli Belgeler

 

Hisseli arsanın satılması için öncelikle alıcının ve satıcıların anlaşmış olması gerekmektedir. Alıcı ve satıcı, satış için Tapu Sicil Müdürlüğünden gün almalıdır. Paydaşların tamamının tapu devrinde hazır bulunması ve tapu devri için imzalarının bulunması gerekmektedir.

 

Yıldız & Düzen Hukuk Bürosu olarak müvekkillerimize gayrimenkul sorunları, hisseli tapu devri, hisseli arsa devri, hisseli tarla devri, hisseli taşınmaz satışı, hisseli tapu satışında dikkat edilmesi gerekenler, hisseli tapu satışında nelere dikkat edilmeli, şufa hakkı davası, önalım hakkı davası Mersin Gayrimenkul Avukatı, Mersin Arsa Avukatı, Mersin Tapu Avukatı konularında en iyi şekilde hizmet vermekteyiz.

YILDIZ & DÜZEN Hukuk Bürosu Türkiye’nin ve Akdeniz Bölgesi’nin en büyük limanlarından birine ev sahipliği yapan ve bölgedeki temel ticaret merkezlerinden biri olan Mersin’de kurulmuş bir hukuk bürosudur.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Online Ödeme İçin Tıklayınız.
İLETİŞİM BİLGİLERİ
ADRES
Mahmudiye Mahallesi Bahçeler Caddesi Matiat İş Merkezi Kat:1 No:5 Akdeniz / MERSİN

TELEFON
+90 552 605 45 33

E-POSTA
info@yildizduzenhukuk.com