Bize Ulaşın

Gümrük Cezalarına İtiraz ve Gümrük Kaçakçılığı Davaları

Anasayfa / Makale & Blog /Gümrük Cezalarına İtiraz ve Gümrük Kaçakçılığı Davaları

Mersin Gümrük Cezalarına İtiraz ve Gümrük Kaçakçılığı Davaları
Gümrük Cezalarına İtiraz ve Gümrük Kaçakçılığı Davaları

Gümrük Cezalarına İtiraz ve Gümrük Kaçakçılığı Davaları

 

Mersin ili Türkiye’nin en büyük limanlarından birine sahiptir. Mersin ilinde Serbest Bölge ve Gümrük sahasının bulunması Mersin’de ticari faaliyetlerin gelişmiş olduğunun göstergesidir. Mersin Gümrük Sahası oldukça büyüktür. Mersin Serbest Bölgesi Türkiye’nin en büyük serbest bölgelerindendir. Bu saydığımız nedenlerle Mersin’de Dış Ticaret, İhracat ve İthalat gelişmiştir. Gümrük kaçakçılığı suçu, Gümrük Mevzuatına ve Kaçakçılıkla Mücadele Kanununa aykırı olarak gümrük bölgesine eşya sokulması veya gümrük sahasından eşya çıkarılmasıdır. Mersin Gümrük Avukatı, Mersin Gümrük Davası Avukatı, Mersin Ticaret Avukatı, Mersin Gümrük Ceza Avukatı olarak müvekkillerimize Gümrük Davası, Gümrük Ceza Davası, Gümrük Cezalarına İtiraz, Gümrük Cezasına İtiraz Dilekçesi, Gümrük Cezası İptal Davası, Mülkiyetin Kamuya Geçirilmesi Kararının İptali konusunda en iyi şekilde hizmet vermekteyiz.

 

Gümrük Kanunu Uyarınca Gümrük Cezaları

 

Gümrük Kanununun 231 ve 241’inci maddeleri arasında gümrük cezaları ile ilgili hükümler yer almaktadır. Gümrük Kanununda Gümrük Cezaları, "Vergi Kaybına Neden Olan İşlemlere Uygulanacak Cezalar" ve "Usulsüzlüklere İlişkin Cezalar" olmak üzere iki başlık altında toplanmıştır. Gümrük Kanununda yer alan cezalar, idari para cezaları ve mülkiyetin kamuya geçirilmesi yaptırımını içeren cezalardır. Bahsettiğimiz cezalar gümrük idaresi kararına dayanır. Gümrük cezaları idari karara dayandığı için gümrük cezasını gerektiren fiiller kabahat sayılmaktadır. Gümrük cezasının iptal edilmesi için, kesilen gümrük cezasına önce üst makama itiraz edilir, itirazın reddi üzerine idari yargıda iptal davası açılabilir. Bir fiil hem suç hem de kabahat oluşturursa yalnızca suçtan dolayı yaptırım uygulanır.

 

Gümrük Cezalarına İtiraz

 

Gümrük Kanununun 242’nci maddesinde gümrük cezalarına karşı kanun yolları açıklanmıştır. Diğer bir deyişle bu maddede gümrük cezalarına nasıl itiraz edileceği açıklanmıştır. Kendisine gümrük cezası kesilen kişiler, gümrük cezasının kendisine tebliğinden itibaren 15 gün içinde gümrük cezasını kesen makamdan üst makama itiraz edebilir. Gümrük cezasını uygulayandan başka üst makam yoksa bu itiraz aynı makama yapılır. Gümrük cezasına yapılan itiraz reddedilirse, işlemin yapıldığı yerdeki idari yargı merciinde gümrük cezasının iptali için dava açılmalıdır.

 

Gümrük Cezasının İptali

 

Yıldız & Düzen Hukuk Bürosu müvekkillerine, Mersin Gümrük Cezaları, Mersin Gümrük Sahası, Mersin Gümrük Vergi Cezası Avukatı, Mersin Gümrük Ceza İptali, Gümrük Cezası İptali, Gümrük Cezasına İtiraz, Gümrükte El Koyulan Eşyanın İadesi, El Koyma Kararına İtiraz, El Koyma Kararının Kaldırılması konularında en iyi şekilde avukatlık ve danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

YILDIZ & DÜZEN Hukuk Bürosu Türkiye’nin ve Akdeniz Bölgesi’nin en büyük limanlarından birine ev sahipliği yapan ve bölgedeki temel ticaret merkezlerinden biri olan Mersin’de kurulmuş bir hukuk bürosudur.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Online Ödeme İçin Tıklayınız.
İLETİŞİM BİLGİLERİ
ADRES
Mahmudiye Mahallesi Bahçeler Caddesi Matiat İş Merkezi Kat:1 No:5 Akdeniz / MERSİN

TELEFON
+90 552 605 45 33

E-POSTA
info@yildizduzenhukuk.com