Bize Ulaşın

Elektrik Teli ve Yüksek Gerilim Hattı Geçen Arazinin Tazminat Hakkı

Anasayfa / Makale & Blog /Elektrik Teli ve Yüksek Gerilim Hattı Geçen Arazinin Tazminat Hakkı

Mersin Elektrik Teli ve Yüksek Gerilim Hattı Geçen Arazinin Tazminat Hakkı
Elektrik Teli ve Yüksek Gerilim Hattı Geçen Arazinin Tazminat Hakkı

Üzerinden yüksek gerilim hattı geçen arsanın tazminat hakkı insanlar tarafından merak edilen sorulardandır. Üzerinden elektrik direği geçen arazinin tazminat hakkı vardır. Elektrik direği bulunan tarlanın maliki kamulaştırma bedeli almadıysa tazminat alabilmesi için dava açması gerekmektedir. Bu yazımızda yüksek gerilim hattı tazminatı, elektrik teli geçen arazinin tazminat hakkı konularını açıklayacağız.

 

Elektrik Direği Tazminatı Ne Kadar?

 

Mülkiyet hakkı, bireylere Anayasa ile verilmiş ve Anayasa ile korunan bir haktır. Mülkiyet hakkı yalnızca kamu yararı bulunması halinde kanunla sınırlanabilir. Mülkiyet hakkı, arsanın tamamını kapsadığı gibi, arsa üzerindeki hava sahasını da kapsamaktadır. Kamulaştırma, kamu yararının gerektirdiği hallerde gerçek bedelin peşin ödenmesi koşulu ile mülkiyetin devlet veya kamu tüzel kişisine geçirilmesidir. Devlet veya kamu tüzel kişisi bazı durumlarda kamulaştırma yapmadan araziyi kullanır. Bu duruma kamulaştırmasız el atma denir.

 

Yüksek Gerilim Hattı Tazminatı

 

Üzerinden yüksek gerilim hattı geçen arazinin değeri düşmektedir. Arazisinin üzerinden yüksek gerilim hattı geçen kişi arsasının değeri düştüğünden bahisle enerji nakil firmasından irtifak bedeli kapsamında kamulaştırma bedeli talep edebilir. Arsamda elektrik trafosu var, arsamda elektrik direği var, arazimden elektrik direği geçiyor, arsamdan yüksek gerilim hattı geçiyor diyen kişilere tazminat alma konusunda hukuki destek vermekteyiz.

 

Elektrik Direği Tazminat Davası Dilekçe Örneği

 

Arsasının üzerinden elektrik teli, yüksek gerilim hattı geçen kişi dava açmadan önce idareye başvuru yapılmalıdır. 04/11/1983 tarihinden sonra yapılan yüksek gerilim hatlarının tazminatları nedeniyle idareye başvuru zorunluğu bulunmadan direkt olarak zararın tazmini amacıyla tazminat davası açılabilir. Yüksek Gerilim Hattı Tazminat Davası, Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılmalıdır. Elektrik Direği Tazminat Dava Dilekçesi, Yüksek Gerilim Hattı Tazminat Dava Dilekçesi için Mersin ilinde yer alan Hukuk Büromuz ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Üzerinden Elektrik Teli Geçen Arazi Ne Kadar Tazminat Alır?

 

Üzerinden Elektrik Teli Geçen Arazinin Tazminat Hesabı, Yüksek Gerilim Tazminat Hesabı, İrtifak Tazminat Hesabı, Arazimden tel geçiyor ne kadar tazminat alırım, arazimde trafo var ne kadar tazminat alırım, arazimden yüksek gerilim hattı geçiyor tazminat alır mıyım, sorularının yanıtı için Mersin ilinde bulunan hukuk büromuz ile iletişime geçebilirsiniz. Mersin Kamulaştırma Avukatı olarak müvekkillerimize en iyi şekilde hizmet vermekteyiz.

 

İrtifak Kamulaştırma Bedeli Nasıl Hesaplanır?

 

Tel Geçen Arazinin İrtifak Bedeli hesaplanırken yüksek gerilim hattının geçtiği arazinin değeri, gerilim hattının arazinin değerinde yapacağı düşme (arazinin üzerinde bina varsa buna göre özel hesaplama yapılır), arazinin neresinden geçtiği, arazinin büyüklüğü, arazinin şekli gibi birçok etken göz önünde bulundurulur.

Mersin Kamulaştırma Avukatı olarak müvekkillerimize Yüksek Gerilim Hattı Tazminat Davası, Elektrik Teli Tazminat Davası, Elektrik direği tazminat hesaplama, Yüksek Gerilim Hattı Tazminat Dava Dilekçesi, Yüksek Gerilim Hattı Tazminat Dava Masrafı, Yüksek Gerilim Hattı Tazminat Avukat Ücreti, Yüksek Gerilim Hattı Tazminat Dava Dosya Masrafı Ne Kadar konularında en iyi şekilde avukatlık hizmeti vermekteyiz.

YILDIZ & DÜZEN Hukuk Bürosu Türkiye’nin ve Akdeniz Bölgesi’nin en büyük limanlarından birine ev sahipliği yapan ve bölgedeki temel ticaret merkezlerinden biri olan Mersin’de kurulmuş bir hukuk bürosudur.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Online Ödeme İçin Tıklayınız.
İLETİŞİM BİLGİLERİ
ADRES
Mahmudiye Mahallesi Bahçeler Caddesi Matiat İş Merkezi Kat:1 No:5 Akdeniz / MERSİN

TELEFON
+90 552 605 45 33

E-POSTA
info@yildizduzenhukuk.com