Bize Ulaşın

Arabuluculuk Nedir ? Arabulucu Kimdir ?

Anasayfa / Makale & Blog /Arabuluculuk Nedir ? Arabulucu Kimdir ?

Mersin Arabuluculuk Nedir ? Arabulucu Kimdir ?
Arabuluculuk Nedir ? Arabulucu Kimdir ?

Arabuluculuk Nedir?

 

Arabuluculuk, çok eski çağlardan beri kullanılan bir uyuşmazlık çözüm yöntemidir. Taraflar arasında hukuki bir uyuşmazlık bulunması halinde taraflar arabulucuya başvurarak uyuşmazlığı çözüme kavuşturabilmektedir. Peki, taraflar çözüm için neden arabulucuya başvurmalıdır? Şöyle ki, arabuluculuk aşamasında düzenlenen tutanaklar mahkeme hükmü niteliği kazanır. Yani, taraflardan biri uzlaştıkları konuda anlaşmaya göre hareket etmez ise diğer taraf elindeki anlaşma belgesi ile ilamlı icra takibi başlatabilmektedir. Kısaca taraflar haklarını kendi aralarında yaptıkları adi bir sözleşmeye nazaran ilam hükmündeki belge ile daha sağlam ve hızlı bir şekilde elde edebilmektedir. Yıldız & Düzen hukuk bürosu olarak arabuluculuk belgesinin icraya koyulması konusunda da müvekkillerimize hizmet vermekteyiz.

 

Arabuluculuğun temel prensiplerinden biri de her iki tarafın kabulü ile bir uzlaşma sağlandığından her iki taraf açısından sürecin olumlu sonuçlanmasıdır. Yargılamada süreler oldukça uzun olduğundan bireylerin veya tüzel kişilerin haklarına kavuşması zaman almaktadır. Arabuluculuk hızlı bir çözüm yolu olduğundan kullanımı gittikçe yaygınlaşmaktadır.

 

Arabulucuya başvurulursa anlaşma zorunlu mu? Sorusu sıkça karşılaşılan sorulardandır. Arabuluculukta gönüllülük esası olduğundan anlaşma zorunlu değildir. Taraflar toplantılarda bir araya gelir, arabulucu eşliğinde uyuşmazlığa çözüm aranır, taraflardan biri anlaşmak istemezse görüşmeler sonlandırılarak anlaşmama tutanağı hazırlanır. Yani taraflardan biri anlaşmak istemez ise hiçbir yaptırım olmaksızın arabuluculuğa son verilir.

 

Hukukumuzda bazı davaları açmadan önce arabuluculuğa başvuru zorunlu hale getirilmiştir. Arabuluculukta anlaşılamazsa, uyuşmazlık konusu o zaman dava aşamasına taşınabilmektedir. Buna örnek olarak İş Mahkemesinde, Ticaret Mahkemesinde ve Tüketici Mahkemesinde görülen davaların büyük bir kısmı gösterilebilmektedir. Ayrıca diğer dava ve işler için de arabuluculuğun zorunlu olmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir.

 

Arabuluculukta hak kaybı yaşamadan ne şekilde anlaşmak gerekir? Sorusuna gelecek olursak, arabulucunun tarafsız olması nedeniyle yönlendirme yapamayacağının bilinmesi gerekmektedir. Bu aşamada hak edilen alacağın veya karşı tarafa ödenecek meblağın ne kadar olduğunun saptanması için bir avukat ile temsil edilerek arabuluculuk aşamasının ilerletilmesi önem arz etmektedir. Aynı zamanda arabuluculuk hızlı bir çözüm yolu olduğundan karşı taraftan gelebilecek hak edilen alacağın miktar olarak altında olası bir teklifin nasıl değerlendirilmesi gerektiği konusunda da avukattan hukuki danışmanlık alınması, hak kayıplarının önüne geçmekte taraflara oldukça yarar sağlayacaktır. Yıldız & Düzen Hukuk Bürosu olarak müvekkillerimizi arabuluculukta taraf vekili, Mersin İşçi avukatı, Mersin işveren avukatı, Mersin şirket avukatı, Mersin apartman yönetimi avukatı, Mersin Ticaret avukatı, Mersin İcra avukatı, Mersin tüketici avukatı, Mersin esnaf avukatı olarak en iyi şekilde temsil etmekteyiz.

YILDIZ & DÜZEN Hukuk Bürosu Türkiye’nin ve Akdeniz Bölgesi’nin en büyük limanlarından birine ev sahipliği yapan ve bölgedeki temel ticaret merkezlerinden biri olan Mersin’de kurulmuş bir hukuk bürosudur.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Online Ödeme İçin Tıklayınız.
İLETİŞİM BİLGİLERİ
ADRES
Mahmudiye Mahallesi Bahçeler Caddesi Matiat İş Merkezi Kat:1 No:5 Akdeniz / MERSİN

TELEFON
+90 552 605 45 33

E-POSTA
info@yildizduzenhukuk.com