Bize Ulaşın

Apartman Dairesinde İş Yeri Açılır mı?

Anasayfa / Makale & Blog /Apartman Dairesinde İş Yeri Açılır mı?

Mersin Apartman Dairesinde İş Yeri Açılır mı?
Apartman Dairesinde İş Yeri Açılır mı?

Apartmanda İşyeri Açma Şartları

 

Kat Mülkiyeti Kanunumuzun 24. Maddesine göre anagayrimenkulün kütükte mesken, iş veya ticaret yeri olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde bazı müesseselerin kurulması yasaklanmıştır. Kat Mülkiyeti Kanunun bu hükmü emredici niteliktedir. Kat malikleri isteseler de ilgili madde hükmünde yazılı iş yerleri açılamayacaktır. Mersin Gayrimenkul Avukatı, Mersin Kat Mülkiyeti Avukatı, Mersin Kira Avukatı olarak müvekkillerimize en iyi şekilde avukatlık hizmeti vermekteyiz.

 

Apartman Dairesinde İşyeri Açılabilir mi?

 

Apartmanda işyeri açılabilir mi, apartmanda dükkan açılabilir mi sorusu apartman sakinlerinin ve apartmanda işyeri açmak isteyenlerin en çok merak ettiği sorulardandır. Apartmanda işyeri, dükkan açmak için ne yapmak gerekir? Anagayrimenkulün kütükte mesken olarak gösterilen bağımsız bölümünde işyerinin açılabilmesi için kat maliklerinin oy birliği ile karar alması gerekmektedir. Diğer bir deyişle, apartmanın konut vasfındaki bağımsız bölümünde işyeri, dükkan açılması için tüm kat maliklerinin oy birliği ile karar alması gerekmektedir. Mersin Apartman Yönetimi Avukatı, Mersin Site Yönetimi Avukatı, Mersin Aidat Tahsil Avukatı olarak en iyi şekilde avukatlık ve danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

 

Apartmanda İzin Almadan İşyeri Açılırsa Ne Yapılır?

 

Apartmanda izin almadan işyeri açılırsa ne yapılmalıdır sorusu en merak edilen sorulardandır. Kat maliklerinden birinin dahi onayı alınmadan apartman dairesinde iş yeri açılırsa kat malikleri dava açabilirler. İşyeri açan kişi kiracı ise dava hem mülk sahibine hem de kiracıya karşı açılır. Bu davayı kim açacaktır? Davayı kat maliklerinden biri veya hepsi, yönetici açabilir. Görevli mahkeme Sulh Hukuk Mahkemesidir. Bu davanın açılacağı yetkili mahkeme ise gayrimenkulün bulunduğu yerdeki mahkemedir.

 

Apartmana İşyeri Açılması

 

Apartmana, kat maliklerinin oy birliği ile aldığı bir karar olmadan işyeri, dükkan açılmasını kanunumuz yasaklamıştır. Kat maliklerinden izin alınmadan apartmana açılan işyerinin kapatılması için Sulh Hukuk Mahkemesinde dava açılmalıdır. Mersin Avukat olarak müvekkillerimize, sitede işyeri açılması, sitede dükkan açılması, apartmanda işyeri açılması, apartmanda dükkan açılması, apartmanda kafe açılması, sitede kafe açılması, sitede kahve açılması, apartmanda eğlence salonu açılması gibi konularda en iyi şekilde Mersin Avukat hizmeti vermekteyiz.

YILDIZ & DÜZEN Hukuk Bürosu Türkiye’nin ve Akdeniz Bölgesi’nin en büyük limanlarından birine ev sahipliği yapan ve bölgedeki temel ticaret merkezlerinden biri olan Mersin’de kurulmuş bir hukuk bürosudur.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Online Ödeme İçin Tıklayınız.
İLETİŞİM BİLGİLERİ
ADRES
Mahmudiye Mahallesi Bahçeler Caddesi Matiat İş Merkezi Kat:1 No:5 Akdeniz / MERSİN

TELEFON
+90 552 605 45 33

E-POSTA
info@yildizduzenhukuk.com